LIII KFPP – 2016

Blisko 14 milionów osób obejrzało 53. Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w TVP1 i TVP Polonia w dniach 3-5 czerwca. Jak zawsze nie zabrakło wzruszeń i zaskoczeń. W 2016 r. widzowie po raz pierwszy mogli oglądać specjalny koncert w ramach Sceny Alternatywnej. Wszystkie koncerty można było obejrzeć na stronie festiwalopole.tvp.pl

Bezkonkurencyjny okazał się koncert „Grand Prix Publiczności – Złote Opole”, podczas którego wybierano największy hit w historii opolskiego festiwalu. Zwycięzcą plebiscytu został Michał Szpak, który zaśpiewał piosenkę „Jesteś bohaterem”. Laureatowi nagrodę wręczył Prezes Zarządu TVP Jacek Kurski.  
Hitem był piątkowy koncert „Ta noc do innych niepodobna” z okazji 120-lecia kinematografii, przypominający piosenki powstałe do polskich filmów fabularnych. Również sobotni wieczór należał do TVP. „SuperPremiery” zainteresowały 2 760 tys. widzów TVP1 i TVP Polonia przy udziałach 22,5 proc., a „SuperJedynki” – 1 694 tys. (udziały 22,3 proc.). W Jedynce koncerty te zgromadziły odpowiednio 2 557 tys. osób (udziały 20,9 proc.) i 1 616 tys. (udziały 21,3 proc.).
Zwycięzcą „SuperPremier” wskazanym przez widzów został egzotyczny Mesajah, który wykonał utwór pt. „Wolne”. Jury nagrodę przyznało Varius Manx i Kasi Stankiewicz. Podczas koncertu z długo oczekiwanym recitalem wystąpiła Halina Frąckowiak, która za całokształt działalności artystycznej otrzymała Diamentowy Mikrofon. Wystąpił także laureat nagrody Grammy - Włodek Pawlik z zespołem, który wykonał medley największych polskich przebojów 30-lecia „Teleexpressu”. Podczas „SuperJedynek”, także w stylistyce „Teleexpressu”, wyłoniono laureatów w poszczególnych kategoriach: Artysta – Michał Szpak, Artystka – Ania Dąbrowska, Album – Andrzej Piaseczny, Zespół – Kombii, Artysta w sieci – Sarsa.
Piątkowy koncert debiutantów był okazją do zaprezentowania oryginalnych piosenek. „Opolską Karolinkę” wręczaną przez jury i nagrodę Polskiego Radia otrzymała Daria Zawiałow, a nagrodę TVP1 przyznaną przez widzów w głosowaniu SMS odebrał Kortez. Wydarzeniem okazało się też niedzielne widowisko muzyczne „Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu”. 

Debiuty:

Nagroda im. Anny Jantar dla Korteza za piosenkę „Od dawna już wiem”
Opolska Karolinka i Nagroda Polskiego Radia dla Darii Zawiałow za piosenkę „Malinowy Chruśniak”

SuperPremiery:

SuperPremiera publiczności – honorowa Karolinka im. Karola Musioła dla Mesajah
SuperPremiera Jury dla Varius Manx i Kasi Stankiewicz

SuperJedynki:

SuperJedynka dla najlepszej artystki –Ania Dąbrowska
SuperJedynka dla najlepszego zespołu – Kombii
SuperJedynka dla najlepszego artysty Michał – Szpak
SuperJedynka dla najlepszego artysty w sieci – Sarsa
SuperJedynka za najlepszy album – Andrzej Piaseczny za „Kalejdoskop”

Grand Prix Publiczości:

Nagroda Grand Prix „Złote Opole” 2016 dla Michała Szpaka

Pozostałe nagrody:

Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia dla Haliny Frąckowiak
Honorowy Złoty Mikrofon dla Stanisławy Celińskiej
Nagroda 30-lecia Teleexpressu dla Włodzimierza Pawlika
Nagroda Polskiego Radia dla Varius Manx i Kasi Stankiewicz
Nagroda ZAiKS za najlepszą muzykę dla Roberta Jansona za piosenkę „Ameryka”
Nagroda ZAiKS za najlepszy tekst dla Jacka Szymkiewicza za piosenkę „Ameryka
Nagroda specjalna Radia Opole dla zespołu Wilki
Nagroda TVP Polonia dla Filharmonii Dowcipu Waldemara Malickiego

Transmisje wszystkich koncertów, relacje zza kulis, ekskluzywne wywiady z gwiazdami na bieżąco oglądają internauci na stronie festiwalopole.tvp.pl oraz profilach Telewizji Polskiej w mediach społecznościowych. Po raz pierwszy w historii imprezy widzowie mogli oddać głos na swoich ulubionych wykonawców za pomocą aplikacji mobilnej dedykowanej sobotnim „SuperPremierom” i „SuperJedynkom”.
Historycznym wydarzeniem była prezentacja najciekawszych artystów sceny alternatywnej. W opolskim amfiteatrze wystąpili Ballady i romanse, Kortez, Karolina Skrzyńska, Nosowska, Pablopabo i Ludziki, Zamilska, Ralph Kamiński oraz Best Band In The Wordl.

GALERIA

7 ZDJĘĆ