Scena Alternatywna powraca do Opola

Wybuchowa mieszanka – Apteka, Jazz Band Młynarski-Masecki, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow i inni czołowi artyści polskiej sceny niezależnej wystąpią 11 czerwca podczas 4. dnia 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu na Scenie Alternatywnej TVP Kultura.

Po raz drugi, po sukcesie sprzed dwóch lat, w opolskim amfiteatrze zawita muzyka alternatywna w wykonaniu artystów zaproszonych przez TVP Kultura. Na scenie pojawili się wtedy m.in. Katarzyna Nosowska, Pablopavo i Ludziki, Ballady i Romanse oraz Kortez.

W tegorocznym koncercie znajdzie się miejsce dla wykonawców rocka, jazzu, ambitnego popu i muzyki elektronicznej. Wystąpią Apteka, Jazz Band Młynarski-Masecki, Julia Marcell, Król, Pink Freud, Kasia Lins, Krzysztof Zalewski i Daria Zawiałow.

Zaproszenie TVP Kultura przyjęli:

Apteka – konsekwentnie wymykająca schematom, związana z trójmiejską sceną alternatywną od 1983 roku jedna z najważniejszych grup polskiej muzyki niezależnej. To stuprocentowo czysty rock’n’roll. Punk, który nie potrzebuje skórzanych kurtek, nabijanych ćwiekami pasów i irokezów, by burzyć i budować na nowo.

Jazz Band Młynarski-Masecki – założony przez Jana Młynarskiego i Marcina Maseckiego zespół to jedno z największych muzycznych zaskoczeń 2017, a to za sprawą połączenia klimatu międzywojennych dancingów i świeżego podejścia aranżacyjnego, które podbiło serca słuchaczy. W listopadzie ubiegłego roku ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana „Noc w wielkim mieście”.

Julia Marcell – piosenkarka, kompozytorka i mutliinstrumentalistka, która od ponad 10 lat pokazuje jak bezkompromisowo można łączyć muzykę alternatywną z przebojowością. Po raz pierwszy na małym ekranie wystąpi w akustycznym składzie, prezentując swoje dobrze znane utwory w nowych aranżacjach.

Król – Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Najpierw związany z zespołem Kawałek Kulki, później razem z Maurycym Kiebzakiem-Górskim współtworzył eteryczny duet UL/KR. Jego dwa solowe albumy „Nielot” i „Wij” oraz projekt „Kobieta z wydm” zostały entuzjastycznie przyjęte przez fanów i krytyków. Jest w stanie zahipnotyzować publiczność nawet krótkim występem.

Pink Freud – grający muzykę na pograniczu jazzu, punka i rocka z elementami drum’n’bass i jungle zespół założony został 20 lat temu przez basistę Wojciecha Mazolewskiego. Z okazji dziesiątej rocznicy wydania legendarnej płyty „Punk Freud” na jesieni 2017 roku grupa wydała koncertowy album "Punk Freud Army" będący hołdem dla polskiego punka.

Kasia Lins – obdarzona zmysłowym głosem młoda wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. Tworzy nostalgiczny alt pop z wpływami folku, rocka i soulu. W lutym 2018 roku wydała płytę „Wiersz ostatni”.

Krzysztof Zalewski – uznawany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce, multiinstrumentalista i kompozytor. Po wydaniu swojej debiutanckiej płyty zniknął na dziewięć lat, ale warto było czekać. Jego ostatni autorski album pt. „Złoto” spotkał się ze świetnym przyjęciem zarówno krytyków, jak i fanów.

Daria Zawiałow – młoda, poszukująca artystka, w swej twórczości oscylująca na granicy ambitnego popu i muzyki alternatywnej, w ekspresowym tempie zyskała uznanie nie tylko branży, ale i odbiorców. Zdobyła w tym roku Fryderyki w kategorii Debiut roku oraz Album roku - alternatywa za płytę „A kysz!”.

Koncert zakończy się występem Maćka Sienkiewicza – DJ-a, producenta, wydawcy, założyciela wytwórni Father And Son Records And Tapes (FASRAT).

Oprawę graficzną wydarzenia przygotowała Julia Mirny. Imprezę poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Marek Horodniczy.

Transmisja koncertu Scena Alternatywna na antenie TVP Kultura 11 czerwca o godz. 21:00 oraz na platformie TVP VOD. Retransmisja koncertu na antenie TVP1 11 czerwca o godz. 1:25.