XXV KFPP - 1988

I znów liczba poniekąd jubileuszowa – XXV już festiwal opolski

Jubileuszowe spotkanie na opolskiej scenie rozpoczęto 23 czerwca. 25-lecie festiwalu świętowano cztery dni i cztery noce.

Więcej koncertów
Oficjalnych koncertów odbyło się aż dziesięć, m.in.: Premiery, Debiuty, Mrągowo w Opolu – Country po polsku, Jarocin w Opolu – Rock Opole i jubileuszowy koncert gwiazd.

Trochę statystyki
Sprzedano 52 tys. biletów za 40 mln zł, przed denominacją oczywiście. Na Noc z Pietrzakiem wpłynęło 18 tys. zamówień na bilety – kilka razy więcej niż miejsc na widowni.

Podwójny jubileusz
Wojciech Młynarski z festiwalem opolskim jest związany od jego początku, więc dwudziestopięciolecie jego pracy artystycznej przypadło także na 1988 r. Jego srebrne gody na opolskiej scenie uczczono koncertem Róbmy swoje. Piosenki z tekstami jubilata zaśpiewali m.in. Edward Dziewoński, Wiesław Michnikowski, Andrzej Zaucha i Bogusław Mec.

CIEKAWOSTKI

Śpiewający nastolatek
Najmłodszym konkursowiczem był piętnastoletni wówczas Krzysztof Antkowiak. Zaśpiewał „Zakazany owoc” (muz. K. Dębski, sł. J. Cygan).

Dwóch panów K.
Lucjan Kydryński po latach powrócił na opolską scenę. Zapowiadał koncert „Róbmy swoje”. Jego syn, Marcin poprowadził koncert „Debiuty”, który wyreżyserowała Małgorzata Potocka. Amatorów do występów przygotowywał Grzegorz Ciechowski. Koncert odbył się w amfiteatrze, a nie jak zwykle w Teatrze J. Kochanowskiego.

Wspomnienia na scenie
Koncertem reżyserowanym przez Jerzego Stuhra uczczono pamięć tragicznie zmarłego poety i piosenkarza Jonasza Kofty.

Futbol, futbol
Maryla Rodowicz zaśpiewała „Ja być tą piłką". Towarzyszyła jej grupa „Asiko“

NAGRODY

Jubileuszowi laureaci
Dziennikarze przyznali nagrodę: Danucie Rinn, Wojciechowi Gąssowskiemu, Lucjanowi Kydryńskiemu i Bogdanowi Łazuce i Wojciechowi Młynarskiemu. Dlaczego? Bo cała piątka wystąpiła w I i XXV FPP. Grand Prix dostała Zdzisława Sośnicka. Debiutowała w Opolu w 1965 r.

Zanim pojawiła się Dark
Joanna Jagła, która została Miss Obiektywu w Opolu, to dzisiejsza Joanna Dark – znana z piosenki „Senna jak lawina”.

Sentymenty raz jeszcze
Wojciech Gąsowski w kokursie „Od Opola do Opola“ otrzymał nagrodę za swój największy przebój „Gdzie się podziały tamte prywatki“ (muz. R. Poznakowski, sł. M. Gaszyński). O utraconej miłości zaśpiewał Andzej Zaucha „Byłaś serca biciem“ (muz. J. J. Dobrzyński, sł. M. Gaszyński). Artystę wyróżniono.

Nagroda Honorowa - Grand Prix:
Zdzisława Sośnicka
 Nagrody główne:
Jonasz Kofta i Włodzimierz Korcz (nagrody przewodniczącego WRN w Opolu) Halina Frąckowiak (nagroda prezydenta Opola)
 Nagrody w konkursie „Premiery”:
1. „Edek” (Jeżowska/Skubikowski) w wykonaniu Majki Jeżowskiej
2. „Będzie tak jak jest” (Dębski/Cygan) w wykonaniu Anny Jurksztowicz
3. „Zgięci w pół” (Sawicki/Wołek)w wykonaniu Piotra Sawickiego
 Nagrody w konkursie „Od Opola do Opola”:
I „Concorde” (Górny/Wołek) w wykonaniu Danuty Błażejczyk i „Gdzie się podziały tamte prywatki” (Poznakowski/Gaszyński) w wykonaniu Wojciecha Gąssowskiego
 „Plebiscyt Publiczności”:
zespół „Papa Dance” za „Nasz Disneyland” (Patoch/Sokół)
 Nagroda im. Karola Musioła:
Wiesława Sós 
Nagroda im. Anny Jantar:
Ewa Otręba Nagroda „Kryształowy kamerton” (nagroda ZAKR): „Alibabki”
 Nagroda „Bursztynowa Patera”:
zespół „Papa Dance”
 Nagroda dziennikarzy:
 
Danuta Rinn, Wojciech Gąssowski, Lucjan Kydryński, Bohdan Łazuka, Wojciech Młynarski (za całokształt twórczości związanej z opolskimi festiwalami)