XXIII KFPP - 1986

Do Opola powróciło sporo wybitnych wokalistów.

Lipcowy festiwal
Rozgrywki mundialu w 1986 roku odbywały się w czerwcu. Żeby nie stawiać Polaków przed dylematem piłka czy muzyka organizatorzy zadecydowali się przesunąć koncerty o kilka tygodni.

Zmiany, zmiany, zmiany
Szefem festiwalu został Krzysztof Materna. Imprezę znał od podszewki. Był już konferansjerem, jurorem i reżyserem. Starą formułę zastąpił nową koncepcją. Kabareton zamienił w „Koncert piosenki kabaretowej i aktorskiej”. Wystąpili w nim Ewa Bem, Piotr Machalica, Agnieszka Kotulanka, Marek Kondrat i Jacek Wójcicki.

Rock znów w Opolu
Do amfiteatru wróciły zespoły rockowe. W przygotowaniach uczestniczył Wojciech Mann. Opolem wstrząsnęli Tadeusz Nalepa, Lech Janerka, Zbigniew Hołdys, Tilt, Kat, DAAB, Kult. Voo Voo zaśpiewało „Flotę zjednoczonych sił” oraz „Łoobi Jabi“.

Nowości w jury
Jury w każdym z trzech konkursów przyznało po jednej nagrodzie.

Zapowiedź Superjedynek
W koncercie finałowym nie pojawiły się wszystkie nagrodzone piosenki. Był raczej podsumowaniem roku w polskiej piosence. Publiczność wybrała najlepszego wykonawcę.

Lirycznie, komicznie
Koncert piosenek Adama Kreczmara był połączeniem piosenki poetyckiej oraz kabaretowej. Na scenie pojawiły się takie gwiazdy jak Ewa Bem, Krystyna Prońko, Krzysztof Kolberger czy Jan Pietrzak.

CIEKAWOSTKI

Żart niewypał
W przeddzień festiwalu jakiś żartowniś dzwonił siedemnaście razy do organizatorów, żeby przestrzec przed bombą.

Udana zamiana
Danuta Błażejczyk i Alicja Majewska zamieniły się tuż przed festiwalem piosenkami. To był strzał w dziesiątkę, bo obie dostały nagrody. Majewska zaśpiewała „Odkryjemy miłość nieznaną”, a Błażejczyk „Łagodne światło świtu”. Autorami obu piosenek był duet Korcz-Młynarski.
Kostium zapierający dech w piersiach
Alicja Majewska miała zamiar wystąpić w złotym gorseciku i obcisłej spódnicy. Na próbie generalnej zauważyła, że gorsecik tamuje jej oddech i… na koncercie była w płaszczu.

Skandal?
Ostatniego dnia festiwalu atmosfera była gęsta od plotek i domysłów. Przyczyna? Werdykt jury. Z ust Wojciecha Manna na konferencji prasowej padło słowo skandal. Chodziło o brak nagrody dla Ewy Bem i nowe oblicze festiwalowego finału. W rezultacie imieniny pana Krzysztofa Materny przebiegały w nieco chłodnej atmosferze.

NAGRODY

Grand Prix dla lirycznego barytonu Nagrodę Główną w Konkursie Grand Prix dla wykonawcy otrzymała Edyta Geppert, śpiewająca "Och życie kocham cię nad życie"
Na 1986 r. przypadały 85. urodziny Mieczysława Fogga i 60-lecie jego pracy artystycznej. Opole wykonawcę „Tanga Milonga“ i „To ostatnia niedziela“ nagrodziło Grand Prix.

Kolejny szlagier Młynarskiego
Ewa Bem zaśpiewała do słów Młynarskiego „Gram o wszystko” (muz. J. Wasowski). Zdobyła wyróżnienie w koncercie piosenki aktorskiej i kabaretowej, ale to nie ta piosenka została hitem. Triumfowała Alicja Majewska i jej romantyczna przepowiednia z tekstem pana Wojciecha „Odkryjemy miłość nieznaną”. Muzykę do obu piosenek napisał Włodzimierz Korcz.

Nagroda Honorowa - Grand Prix:
Mieczysław Fogg
 Nagroda im. Karola Musioła:
 Danuta Błażejczyk
 Nagroda im. Anny Jantar:
Zespół „Trans Foo-Foo”
 Nagrody w konkursie „Premiery”:
Nie przyznano nagrody głównej
 Wyróżnienia:
„Odkryjemy miłość nieznaną” (Korcz/Młynarski) w wykonaniu Alicji Majewskiej, „Wielki szary nikt” (Szeremeta/Żylińska) w wykonaniu Krystyny Prońko oraz „Rękawiczka” (Żółkoś/Wołek) w wykonaniu Joanny Zagdańska Koncert piosenki aktorskiej i kabaretowej: „To nic, że to sen” (Satanowski/Buras) w wykonaniu Edyty Geppert - nagroda główna
 Wyróżnienia:
 „Gram o wszystko” (Wasowski/Młynarski) w wykonaniu Ewy Bem, „Prośba o...” (Materna) w wykonaniu Konrada Materny oraz „Star-a- nie”(Filar/Rewiński) w wykonaniu Janusza Rewińskiego
 Nagrody w konkursie „Interpretacje”:
Piotr Machalica - nagroda główna za interpretację „Piosenki pieska pokojowego” (Klawe)
 Wyróżnienia:
Ewa Bem za „Gram o wszystko”, Jolanta Góralczyk za „W listopadzie”, Agnieszka Kotulanka za „Przez minutę”, Jacek Wójcicki za „Sekretarka”, grupa Andrzeja Strzeleckiego za „Żegnaj świecie”
 Nagrodę „Bursztynowa Patera” (ufundowaną przez organizatorów festiwalu w Rostocku) otrzymała Danuta Błażejczyk. Wyróżnienia za aranżację:
Janusz Koman i Andrzej Marko