XXI KFPP - 1984

Podczas edycji '84 nie ani było konkursu o nagrody główne w ramach „premier” ani Grand Prix

21 czerwca festiwal zainaugurował koncert Przeboje 84, który był prezentacją utworów z siedmiu list przebojów m.in. radiowej Trójki, Non-stop i TVP2. Karolinkę przyznawała publiczność. Nie było Premier.

Nowości ciąg dalszy
Na koncercie 22 czerwca o zwycięstwo ubiegało się aż dziewięć polskich wytwórni płytowych. Każda przygotowała 15-minutową wiązankę hitów. Grali Kombi, Lady Pank (z piosenką „Fabryka małp”) oraz Lombard.

Ciężka łapa cenzury
Transmisja telewizyjna była, ale z jednodniowym opóźnieniem. Wszystko, co pojawiało się na ekranie, musiało być „po linii i na bazie”.

Jan Pietrzak zaprasza, czyli „Imieniny Pana Janka”
Koncert Impreza huczna, do białego rana i – jak wspominają artyści – lekko zakrapiana, bo „noc chłodna”. Solenizant rezydował za wielkim biurkiem. Wśród jego gości byli Jerzy Dobrowolski, Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, Jan Tadeusz Stanisławski i Krzysztof Daukszewicz. Imieniny przeszły do legendy. Być tam, to było coś.

Prawo własności Na opolskiej scenie pojawił się zespół Mr ZOOB z piosenką „Kawałek podłogi”

CIEKAWOSTKI

Dwa protesty Haliny Frąckowiak
Artystka zażądała, by uhonorować tragicznie zmarłą Annę Jantar. I w konkursie Debiuty zaczęto przyznawać nagrodę im. Anny Jantar właśnie. Drugi protest miał związek z nieprzestrzeganiem w czasie konkursu wytwórni płytowych regulaminowego czasu – występ pani Haliny zamiast 15 trwał 9 minut.

NAGRODY

Ostra walka bez zwycięzcy
Kabarety konkurowały w koncercie „Ostry dyżur”. Pierwszej nagrody nie przyznano. Bohdan Smoleń za monolog „A tam, cicho być” wywiózł z Opola nagrodę dziennikarzy.

Słodkiego, miłego życia Publiczności najbardziej podobał się zespół Kombi.

Róża Cygana
W konkursie „Promocje” jurorzy nagrodzili piosenkę ze słowami Jacka Cygana, którą brawurowo wykonała Edyta Geppert „Jaka róża, taki cierń”. Dodatkowo otrzymała Nagrodę Główną, odpowiednik dzisiejszej Superjedynki, dla wykonawcy. Utwór był podwójnym zwycięzcą – Cygan dostał nagrodę specjalną za tekst.

Nagrody w konkursie „Debiuty”:
Nagrodę im. Anny Jantar przyznano Małgorzacie Paneckiej
 Nagrody w konkursie „Promocje”: 
1. Edyta Geppert za „Jaka róża taki cierń” (nagroda główna im. Karola Musioła)
2. zespół „Spirituals and Gospel Singers” za „Jakoś to będzie”
3. Barbara Skinder za „Gorzki rok”
 Nagrody w konkursie kabaretowym:
1. nie przyznano
2. kabaret „Kapota”
3. kabaret „Kaczki z Nowej Paczki”
 Nagroda specjalna:
Jacek Cygan za tekst piosenki „Jaka róża taki cierń”
Nagroda publiczności:
zespół „Kombi”
 Nagroda dziennikarzy: Bogdan