XIX KFPP - 1981

XIX edycja festiwalu opolskiego przypadła na szczyt burzliwego „karnawału Solidarności”

W Polsce wrzało. Wszyscy mówili o „Solidarności” i Lechu Wałęsie. Na sklepowych półkach królował ocet. Telewizja wycofała się z organizacji festiwalu. Pokazano na antenie koncerty główne – Przeboje sezonu, Interpretacje, Premiery i finał. Kabaretów w tv oczywiście nie było.

W cieniu drzewa nadziei Dominującym elementem scenografii było wielkie drzewo, zaprojektowane przez Marka Grabowskiego.

Kabareton gigant
Po latach banicji kabareciarze wrócili do amfiteatru w wielkim stylu i zdominowali festiwal. Były dwie nocne sesje do białego rana. Pierwsza należała do Zenona Laskowika z Kabaretem Tey i do Piwnicy pod Baranami Piotra Skrzyneckiego. Drugiej nocy publiczność bawił Jan Pietrzak ze świtą spod znaku Egidy.

Narodziny hymnu „S”
Opole śpiewało „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka (muz. W. Korcz, sł. J. Pietrzak). Piosenka, nagrodzona Złotą Karolinką, stała się nieoficjalnym hymnem „Solidarności”. Anegdota głosi, że tytułową frazę sprzedała Pietrzakowi Agnieszka Osiecka.

CIEKAWOSTKI

Kara za krawat
Członkowie Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej z Krakowa poczuli się urażeni występem Izabeli Trojanowskiej. Artystka założyła krawat i śpiewała „Podaj cegłę” (muz. A. Mrożek, sł. J. Krzaklewski). Protest młodzieżówki był skuteczny. Trojanowska w koncercie finałowym nie wystąpiła. Nie uraził ich za to „Kombajnista” Trzeciego Oddechu Kaczuchy, piosenka o prozie życia rolnika i jego marzeniach.

Bojowe podarunki
Piotr Skrzynecki po zakończonym Kabaretonie rozdawał widzom szturmówki.

NAGRODY

Fotogeniczny Bohdan Smoleń
Po raz pierwszy w historii festiwalu nie było Miss Obiektywu. Był za to Mister. Fotoreporterzy przyznali nagrodę Bohdanowi Smoleniowi z kabaretu Tey. Smoleń pytany, jak się czuje w nowej roli, odpowiadał: Oni mnie tak fotografują, jakby coś ode mnie chcieli. O swojej popularności mówił: Niedawno byłem z synami w zoo. Najwięcej ludzi zgromadziło się…. przy mnie.

Bez pierwszego miejsca
Drugą nagrodę w konkursie kabaretowym dostał bard „Solidarności” Jacek Kaczmarski. Zaśpiewał „Epitafium dla Wysockiego” (muz. J. Gintrowski, sł. J. Kaczmarski). Nagrody pierwszej nie przyznano.

Piwni laureaci
Złoty Kufel „Solidarności” dostały Wały Jagiellońskie.

Złotą Karolinkę przyznano piosence „Żeby Polska” (Korcz/Pietrzak) w wykonaniu Jana Pietrzaka
 Nagrody w konkursie „Interpretacje”:
Andrzej Janeczko i grupa „Trzeci Oddech Kaczuchy”
 Wyróżnienia:
Barbara Kowalska, Stefan Brzozowski, Roman Kołakowski, „Spektrum”
 Nagrody w konkursie „Premiery”:
Nie przyznano żadnej nagrody. Dwa wyróżnienia przyznano: „Ja dla pana czasu nie mam” (Wasowski/Przybora) w wykonaniu Hanny Banaszak oraz „Za dużo widzę” (Rozmus/Jagielski) w wykonaniu Felicjana Andrzejczaka
 Konkurs kabaretowy:
1. nie przyznano
2. „Epitafium dla Wysockiego” autorstwa Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego
3. „Litania” autorstwa Leszek Wójtowicz
 Nagroda dziennikarzy: Krystyna Prońko za interpretację „Psalmu stojących w kolejce”