Oni powalczą w Debiutach

Zobacz, kto wystąpi w tegorocznym konkursie Debiuty 2013.

Eden Express
Utwór: „Ludzkie gadanie”

Eden Express sięga roku 2007. Grupa dość szybko dała o sobie znać szerszej publiczności wygrywając prestiżowy rockowy konkurs „39ipół decybela ponad normę”, pokonując około dwieście zespołów. Jego wokalistą i autorem tekstów jest Jakub Prachowski, który dla zespołu zrezygnował z dotychczasowej pracy nauczyciela języka angielskiego. Dotychczasowe osiągnięcia grupy to występy na Festiwalu Sopot TopTrendy 2011 oraz Festiwalu Muzycznym Vena 2010. Zespół dwukrotnie dostał się także do finału Rzeszów Carpathia Festiwal. Interpretację znanego przeboju w wykonaniu Eden Express można też usłyszeć w każdym Paczkomacie w Polsce. Choć Eden Express został założony w Przemyślu, to dziś skupia również muzyków z innych miast południowo-wschodniej Polski. Piosenki zespołu od ponad roku goszczą na ogólnopolskich listach przebojów i pojawiają się w telewizyjnych reklamach i filmach.


Fun Fire
Utwór: „Dworzec”


Zespół Fun Fire powstał latem 2008 roku w Krakowie. Tworzą go muzycy, którzy we wcześniejszych projektach muzycznych zdobyli spore doświadczenie sceniczne oraz studyjne, zasilając swoje konto mniej lub bardziej prestiżowymi nagrodami na różnych przeglądach i festiwalach organizowanych w kraju. Muzyka, którą tworzy grupa Fun Fire, to energetyczny rock, łączący w sobie elementy funky, popu i bluesa, skojarzony w jedną całość poprzez charakterystyczne dla zespołu, ciekawe i przemyślane, mocno rozbudowane aranżacje oraz śpiewne melodie. Twarzą zespołu jest Monika Pilarczyk – charyzmatyczna wokalistka, obdarzona charakterystycznym, mocnym rockowym głosem oraz nieograniczonymi pokładami pozytywnej energii. Istotnym atutem Moniki są jej teksty – niebanalne, pełne ciekawych metafor kompilacje znaków, stanowiące nierozłączalną całość, doskonale wpasowują się do klimatu komponowanych utworów, co jest bardzo ważną zaletą zespołu Fun Fire.


Marcin Januszkiewicz
Utwór: „Na kulawej naszej barce”


Marcin Januszkiewicz, pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego i miał zostać zawodowym siatkarzem. Na szczęście dla sztuki, w liceum zmienił plany i dostał się do warszawskiej Akademii Teatralnej. Jak sam mówi - śpiewa nie tylko dużo, ale i wszędzie, a najchętniej pod prysznicem, na klatkach schodowych i w kościołach, bo tam jest najlepsza akustyka. Swoją przygodę z muzyką zaczynał od brzmień rockowo-bluesowych, poezji śpiewanej, a nawet gospel. Przez prawie dwa lata był solistą w bełchatowskim chórze Schola Cantorum Gospel Choir im. Piotra Kudyby. Ta muzyka dawała mu wolność, a to wartość, którą w życiu ceni najbardziej. Jako pierwszy mężczyzna w historii wygrał konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej". Jest także laureatem "Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu” oraz 16. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Dobrze dobrany repertuar to jego klucz do sukcesu, bo jak sam mówi: „Nie trzeba wcale świetnie śpiewać. Trzeba natomiast wiedzieć po co się po dany tekst sięga i co chce się nim przekazać...”

Tomasz Korpanty
Utwór: „Łatwopalni”


Tomasz Korpanty to piosenkarz, muzyk, kompozytor i autor teksów. Zawodowo muzyką zaczął zajmować się w 1997 roku, kiedy wyjechał w trasę koncertową z grupą Varius Manx, jako gitarzysta. W 2003 roku został finalistą IV Twojej Drogi do Gwiazd. Wówczas swoje życie artystyczne związał z Krakowem, będąc jednocześnie studentem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie szlifował swój warsztat wokalny. Jego oryginalną barwę po raz pierwszy docenił dziennikarz muzyczny radiowej Trójki – Piotr Kaczkowski, który zamieścił na składance „Minimax pl Jarocin 2007” utwór „Kopernik”. Dzięki swojej wszechstronności, zajmuje się między innymi udzielaniem głosu w programach telewizyjnych i radiowych. W 2007 r wraz z zespołem 5th Element nagrał nową wersję utworu zespołu Toto - „Hold the Line”, który stał się przebojem klubowym w Europie Zachodniej. 18 marca 2013 odbyła się premiera jego debiutanckiej płyty pt.„Taki jestem”, która ukazuje muzyczne fascynacje, przemyślenia i marzenia Tomka – jest „wędrówką dusz” po dźwiękach i słowach.


Paulina Lulek
Utwór: „Małgośka”


Paulina Lulek to wszechstronna altowiolistka i wokalistka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie altówki. Koncertowała z licznymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Współpracowała z wrocławską orkiestrą kameralną Leopoldinum oraz z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej. Jej spore doświadczenie w dziedzinie wokalistyki rozrywkowej zaowocowało licznymi występami u boku gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in.: Ewy Bem, Grzegorza Markowskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Justyny Steczkowskiej, czy Krystyny Prońko. Współtworzyła także zwycięską grupę Kamila Bednarka w drugiej edycji programu „Bitwa na głosy” . Paulina brała także udział w znanych wszystkim przedsięwzięciach muzycznych, takich jak: Koncert Galowy 45.Festiwalu Jazz nad Odrą – „Tribute to the Tower of Power”, Jubileuszowy koncert z okazji 40-lecia Kabaretu Elita, koncerty galowe pamięci Marka Grechuty „Magia Obłoków” oraz koncert finałowy „Grechuta Symfonicznie”.


Maciej Pintscher
Utwór: „Na odległość”


Maciek Pintscher urodził się w Rabce w rodzinie od pokoleń związanej z muzyką. Muzykował dziadek, ojciec i rodzeństwo. Jako 2 letni chłopiec wyjechał z rodzicami do Kanady gdzie kształcił się i stawiał pierwsze muzyczne kroki. Gdy dorósł charyzmatyczna młodość i niespokojny duch podróżnika rzuciły go w wir przygód i podróży po świecie. Bardzo chciał odnaleźć miejsce gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej, w niedostępnych górach British Columbii w starciu z niedźwiedziem grizzly zginął jego pradziadek. Jego muzyczni idole to Johnny Cash, Bob Dylan, Hendrix, Led Zeppelin. Muzykując przemierzył Europę i Amerykę. Miłośnik motocykli, spadochronów oraz wszystkiego co zawiera choć odrobinę szaleństwa. Otwarta i wszechstronna osobowość, pomysłowy i figlarny w ciągłym ruchu sięga dalej i dalej.


Marta Podulka
Utwór: „Dobranoc panowie”


Marta Podulka to charyzmatyczna wokalistka pochodząca z Bieszczad. Z muzyka zaprzyjaźniona jest od dziecka za sprawą ojca, saksofonisty jazzowego. Współpracowała z big bandem Brass Standard Jazz Orchestra oraz zespołem rockowym Dilema. Obecnie jest wokalistką zespołu pop-rockowego 7 Sekund, z którym nagrywa debiutancką płytę. Na stale związana jest z Poznaniem, gdzie ukończyła Akademię Muzyczną. Znana z pierwszej edycji programu X-Factor, oraz programu Mam Talent. Interesuje się teatrem i kinem. Brała udział w alternatywnych projektach teatralnych.

Singin’ Birds
Utwór: „Sing, Sing”


Znane i lubiane standardy muzyki polskiej i amerykańskiej z dawnych lat, to muzyka, która towarzyszy dziewczynom z Singin’ Birds od samego początku. Równie ważne co muzyka są dla nich interpretacje wykonywanych przebojów. Dzięki ich zdolnościom aktorskim publiczność od razu przenosi się w klimat dawnych kabaretów. Zespół tworzą laureatki wielu polskich konkursów wokalnych, utytułowane absolwentki prestiżowego Wydziału Piosenki w ZPSM II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Dominika Kasprzycka-Gałczyńska, Joanna Czarkowska oraz Dominika Dulny. Na scenie nieodłącznie towarzyszą im pianista Marcin Piękos i kontrabasista Jacek Kaliszewski. Członkowie zespołu poznali się w 2007 roku. Na początku była przyjaźń, chwilę później pojawiły się wspólne, muzyczne plany. Teraz razem dzielą się z publicznością swoim zamiłowaniem do wokalnej tradycji muzyki zza oceanu.


Natalia Sikora
Utwór: „Konie”


Po brawurowym zwycięstwie w drugiej edycji programu The Voice of Poland, życie tej dziewczyny wywróciło się zupełnie do góry nogami. W jednej chwili okrzyknięto ją polską Janis Joplin i objawieniem polskiej sceny muzycznej. Aktorstwem i śpiewaniem zainteresowała się już w wieku 13 lat - wtedy to w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku zaczęła występy z Teatrem Rondo i zespołem Magmen. Później przyszedł czas na Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie i angaż do Teatru Polskiego w Warszawie. Od 2007 współpracuje z pianistą i kompozytorem Piotrem Proniukiem. Razem tworzą bluesowy projekt Sikora Proniuk Duo. Oprócz tego jest wokalistką zespołu Mięśnie. Jest laureatką wielu nagród na przeglądach i festiwalach - między innymi Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Trafiła także do dwóch finałów innego muzycznego show - Szansa Na Sukces. Dubbingowała także jeden z animowanych hitów kinowych 2013 roku - Krudowie.Maja Szymanowska
Utwór: „Nie wiem czy wytrzymasz ze mną mały”

Maja Szymanowska pochodzi z małej miejscowości pod Poznaniem. Jak sama mówi - śpiewa od zawsze, ale edukację muzyczną zaczęła dopiero jako dorosła osoba. Najpierw ukończyła Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Poznaniu, a później Szkołę Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Warszawie. Obie szkoły uważa za swoje najbardziej rozwijające doświadczenie życiowe. Dzięki temu przygotowując teraz materiał na swoją debiutancką płytę – sama komponuje, pisze teksty i dba o różnorodność materiału. Udział w Superdebiutach uważa za wymarzony początek kariery. Tym bardziej, że Maryla i jej piosenki towarzyszyły jej od zawsze. Piosenkę którą wybrała na festiwal, wykonywała na swoim koncercie dyplomowym, a jest to dowcipny utwór pt "Nie wiem czy wytrzymasz ze mną mały".