OPOLSKA SCENA ALTERNATYWNA

„Scena alternatywna” to specjalny koncert Festiwalu Opolskiego, podczas którego na deskach Amfiteatru wystąpią artyści zaproszeni przez TVP Kultura. Transmisja 6 czerwca o godz. 21:00.

Ideą przewodnią koncertu jest zebranie w jednym miejscu polskich artystów, którzy w swojej twórczości wymykają się klasyfikacjom. „Zdecydowaliśmy nie zamykać się na konkretne gatunki muzyczne i skupić się na twórcach, którzy niezależnie od dorobku, czy stażu scenicznego poszukują i starają się definiować muzykę na nowo” – mówi Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.

„Scena Alternatywna” będzie zatem sceną prezentacji, na której znajdzie się miejsce zarówno dla debiutantów, czy twórców na początku swojej drogi, jak i dla znanych nazwisk. Koncert poprowadzi Agnieszka Szydłowska. Do udziału w nim zostali zaproszeni:

• Ballady i Romanse
• Karolina Skrzyńska
• Kortez
• Nosowska
• Pablopavo i Ludziki
• Ralph Kamiński i Best Band In The Word
• Zamilska

Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura 6 czerwca o godz. 21:00. Dostępny będzie także streaming on-line http://festiwalopole.tvp.pl/.

Ballady i Romanse – rok 2016 to bardzo intensywny czas dla Sióstr Wrońskich – po niespotykanym międzynarodowym sukcesie filmu „Córki Dancingu”, którego jedną z najmocniejszych stron była muzyka Ballad i Romansów nadchodzi czas na album długogrający nawiązujący do filmu. Punktem wyjścia są lata 80., przetrawione jednak przez współczesność. Efekt powalający, nieco nostalgiczny, ale pełen elektronicznej drapieżności. Niesamowity przykład na to, że reinterpretacja nawet – nie najlepszych piosenek może stworzyć z nich nową jakość. Warunek jest jeden – musi się podjąć tego ktoś, kto ma przynajmniej tyle talentu co Siostry Wrońskie.

Karolina Skrzyńska –  autorka muzyki i tekstów tworząca na pograniczu muzyki world, folku, popu i muzyki filmowej. W 2013 roku ukazał się jej debiutancki, autorski album „W oddali”, za który otrzymała nominację do Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia. W 2014 roku zdobyła nagrodę im. Czesława Niemena na festiwalu Opolskim w koncercie Debiutów.

Kortez – jedno z najciekawszych objawień muzycznych ubiegłego roku. Młody, bardzo zdolny autor piosenek nagle pojawił się i zalał polską publiczność potężną dawką emocji ukrytą w pozornie spokojnych piosenkach.

Pablopavo i ludziki – w zasadzie niemożliwy do jednoznacznego zaklasyfikowania gatunkowo projekt Pablopavo to podróż między reggae, elektroniką, piosenką dancingową podszytą rockowym sznytem, a do tego znakomite teksty, które mogą być literackim znakiem rozpoznawczym współczesnej kultury miejskiej. To wszystko sprawia, że Pablopavo to jeden z najbardziej interesujących twórców polskiej sceny alternatywnej.

Ralph Kamiński i Best Band In The Word – wokalista, autor tekstów oraz kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Studiował na Muzycznym Uniwersytecie CODARTS w Rotterdamie. Laureat wielu prestiżowych festiwali, zdobył m.in. główną nagrodę na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA 2013. Tworzy autorską muzykę nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej. Właśnie ukazał się jego nowy singiel zwiastujący debiutancką płytę długogrającą.

Nosowska – na co dzień wokalistka jednego z najpopularniejszych zespołów rockowych w Polsce. Solowo nagrywa od 1996. Wtedy to pod szyldem Nosowska ukazał się album „puk puk” z muzyką elektroniczną, mocno odbiegającą od dokonań jej rodzimej formacji. Zarówno publiczności, jak i krytykom nowe wcielenie Nosowskiej zdecydowanie przypadło do gustu. Od tego czasu Nosowska nieustannie poszukuje nowych dźwięków, strojąc je w teksty, które stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Zamilska –  Jedna z najbardziej zaskakujących z postaci polskiej sceny niezależnej. W 2014 Zamilska zamieściła w internecie utwór „Duel”, a już po kilku miesiącach Internet szumiał na temat klipu z pokazu Diora z jej muzyką. Jej utwory nawiązując do noise’u wydają się być brudne i niepokojące z drugiej strony słychać w nich także echa muzyki etnicznej.