Kto zadebiutuje w Opolu?

Telewizja Polska wyłoniła uczestników koncertów Premiery i Debiuty tegorocznego 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Koncertem, którym zamkniemy pierwszy dzień festiwalu będą Debiuty. O wyborze najlepszego debiutu zadecyduje zarówno Jury jak i widzowie, głosujący poprzez SMS-y i aplikację. Telewizja Polska po raz kolejny stworzyła możliwość zaprezentowania się na opolskiej scenie młodym artystom, komponującym własną, różnorodną muzykę. Wszyscy debiutanci wykonają autorskie utwory.

W Opolu usłyszymy najbardziej wyróżniające się i najlepiej zapowiadające się muzyczne osobowości. Artystów, którzy nie tylko zaprezentują nową muzykę, ale przede wszystkim nakreślą style i trendy rozwijające się na rodzimej scenie muzycznej. W koncercie podczas liczenia głosów wystąpi gościnnie jedna z gwiazd festiwalu.

W koncercie Debiuty udział wezmą:

Arek Kłusowski – finalista show muzycznego „The Voice of Poland". „To już za nami” jest piosenką, którą Arek zaprezentuje w konkursie Debiuty w Opolu. „W słowach tej piosenki zawarte jest wszystko z czym musiałem się uporać przez ostatnie lata. Chciałbym, żeby emocje zawarte w tym utworze motywowały wszystkich do działania. Każdy z nas zasługuje na drugą szansę od losu" – mówi wokalista.

Leon – prywatnie Paweł Leon Krześniak. Z drugiego imienia wziął sobie artystyczny pseudonim, bo uważa że jest bardzo retro, a to idealnie pasuje do jego muzycznych inspiracji. W myśl dewizy „Kabaretu Starszych Panów” – piosenka jest dobra na wszystko – uważa, że muzyka musi dawać radość, a refreny piosenek koniecznie wpadać w ucho.

Karolina Leszko – wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Występowała na licznych koncertach w Norwegii i w Polsce. Przełomowym momentem jej drogi solistycznej było zajęcie I miejsca w konkursie na interpretację piosenek Marka Grechuty „Korowód. Szerokiej publiczności dała się poznać jako „The Voice of Poland”.

Aneta Nayan – od 2013 roku studiuje wokalistykę jazzową. Śpiewanie jest tym, co sprawia, że czuje się naprawdę wolna. Utwór „Nowy dom”, który artystka zaśpiewa w Opolu, to wyjątkowy, mądry tekst do oryginalnej muzyki. Lekkość i świeżość piosenki przenosi w świat pięknych dźwięków, rozbudzając optymizm.

Agnieszka Twardowska - uczestniczka popularnych programów telewizyjnych „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz „The Voice Of Poland”. Utwór „Północ” symbolizuje marzenia o wyrwaniu się z objęć codzienności, tęsknocie za szaleństwem, spontanicznością i magią, która dzieje się między ludźmi zwłaszcza kiedy otacza ich ciemność. Utwór zapowiada pierwszy album Agnieszki który przewidziany jest na 1 kwartał 2018 roku.

Octavia KAY – tworzy swój własny muzyczny styl łącząc w popie słowiańską melodyjność z hip hopowym groovem i tanecznymi rytmami. Posiada skalę głosu obejmującą cztery oktawy, pisze zarówno muzykę jak i teksty. Jest flecistką. „Muzyka pochłania mnie całkowicie. Ciągle szukam inspiracji” – mówi.

Ogień – chłopaki zawsze chcieli śpiewać po polsku, dlatego nazwa musiała być polska, krótka i łatwa do skandowania przez tłumy. Wzorem Lady Pank nazwali się więc od tytułu pierwszej wspólnej piosenki – padło na „Ogień”.

Ravel – to zespół, który łączy ze sobą różne style, dźwięki i temperamenty. Są rodzeństwem, a muzyka, którą mają w genach zbudowała w ich życiu wszystko to, co mieści się na pięciolinii i poza nią. Cenią w sobie poczucie humoru i szczerość.

Sen – zespół powstał z inicjatywy doświadczonych muzyków, którzy poznali się za kulisami koncertów. Sen jest wyrazem ich osobistej muzycznej pasji, gustu i kunsztu muzycznego. W 2017 roku ukazał się ich debiutancki album „W dobrą stronę”.

Dominika Ptak – uczestniczka polskich preselekcji Eurowizji Junior 2016 oraz zwyciężczyni wielu konkursów muzycznych. Dzięki wygranej w jednym z finałów programu „O! Polskie Przeboje” wystąpi w konkursie Debiutów. Utwór „Tak jak wiatr” został napisany specjalnie dla Dominiki przez Donia – laureata KFPP w 2005 roku.

Szymon Pejski – posiada silną sceniczną osobowość, którą porywa publiczność. Muzyką żyje od dziecka, a wokal kształcił w Londynskiej Vocaltec Actontown. Szymon jest autorem piosenek do filmów i bierze udział w wielu projektach muzycznych, m.in. regularnie prowadzi Jam Session Vocal Contest w Hard Rock Cafe w Warszawie oraz śpiewa w przedstawieniu „Nasz Portret” w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

MOA – zespół grający muzykę indie/britpopową. Został założony w lipcu 2015 przez Martę Fitowską i Łukasza Spoczyńskiego. To przestrzenne i melodyjne granie opowiadające niezwykłe historie. W październiku 2016 ukazał się ich pierwszy singiel „Ile udźwignie niebo”. W lipcu 2017 wyruszyli w trasę koncertową po Chinach. Obecnie pracują nad swoim debiutanckim albumem.

BBR&G – zespół powstał spontanicznie. Ich wspólna przygoda z muzyką rozpoczęła się kilka lat temu. Stopniowo zaczęli do nich dołączać nowi, młodzi, ambitni muzycy szukający swojego miejsca. Z czasem zaczęli uczestniczyć w przeróżnych projektach i warsztatach muzycznych, rozwijając swoje umiejętności pod okiem znakomitych wykładowców z kraju i z zagranicy. „Szmaragdowa mgła” to utwór, którym oddają hołd artystom, którzy odeszli, ale dzięki swojej twórczości wciąż są blisko nas a teraz z pewnością gdzieś tam wysoko na chmurze w szmaragdowej mgle razem grają bluesa. Dedykują go mistrzom słowa, mistrzom muzyki, którzy kiedyś debiutowali na scenie amfiteatru w Opolu.