LV KFPP – 2018

To były cztery dni wspaniałej muzyki i świetnej zabawy! Królem 55. KFPP w Opolu bez wątpienia został zespół Tulia, który w wielkim stylu wygrał koncert Premier. Podczas Debiutów najlepsze okazały się Girls on Fire i Siostry Melosik, a do historii przeszedł koncert przebojów stulecia pt. „Piosenka Ci nie da zapomnieć”, w których widzowie usłyszeli przeboje sprzed lat w niezwykłych aranżacjach.

Festiwal rozpoczął się od koncertu piosenki mundialowej. Ten przejdzie do annałów imprezy, ponieważ pierwszy raz widzowie w Opolu mogli obejrzeć mecz reprezentacji Polski, którym przerwano występy gwiazd.

Wcześniej usłyszeliśmy najsłynniejsze piłkarskie hity takich wykonawców, jak Maryla Rodowicz, Andrzej Dąbrowski, Golden Life, czy Bogdan Łazuka.

Przebój na mundial

A gdy już opadły piłkarskie emocje, widzowie mogli przystąpić do wyboru przeboju na mundial. Poziom był bardzo wyrównany, a swoje propozycje zaprezentowali m.in Blondyn i Polscy fani z Irlandii, InoRos, Pectus czy Chucho & HCR. Ostatecznie publiczności najbardziej spodobał się utwór „Polska drużyna” zespołu Kombi.

Debiuty – nagroda im. Anny Jantar

Po emocjach piłkarskich przyszedł czas na Debiuty, które mimo tego, że rozpoczęły się przed północy, przyciągnęły przed telewizory sporą widownię.

O wygraną walczyło dziesięciu wykonawców. Byli to: Dollz, Gocha, Krzysztof Iwaneczko, Karolina Micor, Michał Sołtan, Edyta Strzycka i Small Mechanics, ale to nie oni okazali się najlepsi. Laureatów mieliśmy dwóch. Nagrodę im. Anny Jantar i statuetkę Karolinki – jury, w składzie Łukasz Zagrobelny, Olga Bończyk, Katarzyna Żak, Rafał Poliwoda, przyznało zespołowi Girls on Fire za „Siłę kobiet”. Nagrodę publiczności otrzymały z kolei Siostry Melosik za „Batumi”

Czas Premier

Kolejny dzień to koncert Premier. Tu furorę zrobiły dziewczyny z zespołu Tulia, które wygrały Nagrodę im. Karola Musiała. – Jest to niesamowite, jeszcze to do nas nie dotarło. Dziękujemy publiczności, która natychmiast zerwała się z miejsc i zaczęła klaskać i śpiewać razem z nami – powiedziała Patrycja Nowicka z zespołu.

Cztery dziewczyny otrzymały też nagrodę specjalną ZAIKSu za „bardzo twórcze i nowatorskie podejście do polskiej tradycji ludowej i polskiej muzyki ludowej”.

ZAiKS ufundował też Nagrodę Artyści Artystom. Piotr Rubik został nagrodzony za muzykę do piosenki „pół na pół”, a Tomasz Organek otrzymał nagrodę za tekst do piosenki „5 rano”.

Jubileusz Krawczyka

W sobotę publiczność nagrodziła owacją również Krzysztofa Krawczyka, który wykonał swoje najsłynniejsze przeboje. Artysta wystąpił w Opolu z okazji 55-lecia pracy artystycznej i otrzymał Nagrodę Telewizyjnej Jedynki. – Dzięki wam przez te 72 lata ani ja, ani nikt z mojej rodziny nigdy nie był głodny – żartował z widownią.

A drugi festiwalowy dzień zakończył się koncertem podsumowującym dorobek polskiej piosenki literackiej i kabaretowej pt. „Ja to mam szczęście”.

Publiczność usłyszała teksty m.in. Mariana Hemara, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Jacka Cygana. Utwory zostały zaprezentowane w nowych aranżacjach Grzegorza Urbana, a wystąpili m.in. Janusz Radek, Monika Dryl, Przemysław Babiarz, Grażyna Auguścik, Katarzyna Żak, Edyta Geppert i Olga Bończyk.

GALERIA

15 ZDJĘĆ

Od Opola do Opola

Trzeci dzień opolskiego festiwalu naznaczony był wielkimi przebojami. Wszystko zaczęło się od koncertu „Od Opola do Opola”, czyli podsumowania najważniejszych muzycznych wydarzeń minionego roku. Na scenie zajaśniały takie gwiazdy, jak: Edyta Górniak, Sławomir, Margaret, Natalia Szroeder, Wanda i Banda, Gromee&Ruda, Krzysztof Zalewski, czy Edyta Geppert.

Nagrodami Telewizyjnej Jedynki zostały nagrodzone Stanisława Celińska, Katarzyna Kowalska (za 25-lecie pracy artystycznej) i Wanda Kwietniewska. Tę ostatnią, która dostała statuetkę jako wyraz uznania za 35 lat pracy artystycznej, wyróżniono też Nagrodą Dziennikarzy i Fotoreporterów oraz Nagrodą Stowarzyszenia Artystów SAWP.

Nagrody otrzymali także: Kortez oraz świętująca 70. urodziny Alicja Majewska.

Sto lat muzyki

Niedzielę w Opolu zakończył „Koncert przebojów stulecia. „Piosenka nie da ci zapomnieć”, w której usłyszeliśmy przeboje sprzed lat w zaskakujących aranżacjach. Na scenie wystąpili artyści różnych pokoleń m.in. Halina Mlynkova, Kombii, Natalia Sikora, Małgorzata Ostrowska, Ryszard Rynkowski, Sławek Uniatowski i Edyta Górniak.

Debiuty:

Opolska Karolinka, Nagroda im. Anny Jantar dla zespołu Girls on Fire za „Siłę kobiet”.
Nagroda Publiczności dla Sióstr Melosik za „Batumi”.

Premiery:

Nagroda im. Karola Musiała od jury dla zespołu Tulia za piosenkę „Jeszcze Cię nie ma”.
Nagroda publiczności dla zespołu Tulia za „Jeszcze Cię nie ma”.
Nagroda ZAiKS za najlepszy tekst dla Tomasza Organka za „5 Rano".
Nagroda ZAiKS za najlepszą muzykę dla Piotra Rubika za „Pół na pół".
Nagroda specjalna ZAiKS dla zespołu Tulia za „Jeszcze Cię nie ma”.

Pozostałe nagrody:

Nagroda specjalna TVP1 za 35-lecie pracy artystycznej – Wanda Kwietniewska
Nagroda specjalna TVP1 za 25-lecie pracy artystycznej – Kasia Kowalska
Nagroda specjalna TVP1 – Stanisława Celińska
Nagroda specjalna TVP1 – Alicja Majewska
Nagroda specjalna TVP1 – Kortez