LVI KFPP – 2019

Wielkie hity, gwiazdy polskiej sceny muzycznej i świetna zabawa! Tak było w Opolu podczas czterech dni 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Powody do radości mieli przede wszystkim Sargis Davtyan i Aleksandra Nykiel, którzy zdobyli najważniejsze nagrody podczas koncertu Debiutów oraz Marcin Sójka i Ania Karwan, którzy zgarnęli najwyższe laury w koncercie Premier. Opole uczciło też 30-lecie wolności koncertem „Nie pytaj o Polskę – #30LatWolności”, w którym wystąpili artyści, urodzeni po 1989 roku.

Festiwal rozpoczął się mocnym akcentem, jakim był koncert „Od Opola do Opola”, podczas którego podsumowaliśmy 2018 rok w polskiej muzyce.

Na scenie pojawiła się m.in. zwyciężczyni Eurowizji Junior, nastoletnia Roksana Węgiel, ze swoim wielkim hitem „Anyone I Want to Be”. Z kolei zespół Tulia, który wrócił na opolską scenę po zeszłorocznym triumfie w konkursie Premier, zaprezentował niezwykłe aranżacje znanych przebojów Maanamu: „Ta noc do innych jest niepodobna” i „Krakowski spleen”.

W amfiteatrze nie zabrakło też gwiazd, które obchodziły swoje jubileusze i z tej okazji otrzymały Nagrody Programu 1 Telewizji Polskiej. Wyróżnieni zostali: Golec uOrkiestra (za 20-lecie pracy scenicznej), Ania Dąbrowska (w 15. rocznicę debiutu artystycznego), Felicjan Andrzejczak (z okazji 40 lat spędzonych na scenie), Majka Jeżowska (jubileusz 40-lecia pracy twórczej), Varius Manx (za 30 lat działalności muzycznej), Sylwia Grzeszczak (10 lat pracy twórczej), Kortez (nagroda za płytę „Mini dom”), Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz (za płytę „Żyć się chce”) oraz Stanisława Celińska (za 50 lat pracy artystycznej). Platynową Płytę odebrały Anna Wyszkoni i Stanisława Celińska.

Następnie przyszedł czas na koncert Debiutów. Widzowie zdecydowali, że Nagrodę Publiczności otrzyma laureatka tegorocznej „Szansy na sukces” Ola Nykiel za utwór „Moja Siła”.

Z kolei Nagrodę im. Anny Jantar jury (w składzie: Alicja Węgorzewska, Rafał Bryndal, Rafał Poliwoda, Agnieszka Szydłowska i Maciej Miecznikowski) przyznało pochodzącemu z Armenii, 17-letniemu Sagrisowi Davtyanowi, który zaśpiewał utwór „Powiedz”.

Następny festiwalowy dzień to najpierw koncert Premier, w którym zobaczyliśmy m.in. Olgę Bończyk, Monikę Kuszyńską, Izabelę Trojanowską czy młody zespół 4 Dreamers. Widzom najbardziej spodobał się laureat ostatniej edycji „The Voice of Poland” Marcin Sójka z utworem „Dalej”. Początkujący piosenkarz otrzymał Nagrodę publiczności im. Karola Musioła. Nagrodę jury koncertu Premier przyznano z kolei Ani Karwan, która zaprezentowała utwór „Słucham Cię w radiu co tydzień”.

Po premierowych emocjach widzowie opolskiego festiwalu dali się porwać w magiczną podróż podczas koncertu piosenki literacko-kabaretowej „Walizki moje pełne snów…” czyli podróż poety, pełnego lirycznych piosenek, z tekstami m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Janusza Kondratowicza czy Jeremiego Przybory.

Na scenie pojawili się m.in. Katarzyna Żak, Maciej Miecznikowski, Katarzyna Dąbrowska, Maria Pawłowska, czy Marek Kaliszuk.

A wiele emocji przyniósł też nazajutrz kolejny koncert: „Nie pytaj o Polskę – #30LatWolności”, którym Opole uczciło 30-lecie pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów w Polsce z 4 czerwca 1989 roku. Tym razem wystąpili przede wszystkim artyści, którzy urodzili się po 1989 roku.

Byli to m.in. Ewelina Lisowska, Margaret, Igor Herbut z zespołem LemON, Natalia Nykiel, Kamil Bednarek, Sarsa, Daria Zawiałow i Dawid Kwiatkowski.

GALERIA

7 ZDJĘĆ

Ostatni dzień festiwalu przyniósł koncert „Scena alternatywna”. To był dopiero trzeci raz, gdy w opolskim amfiteatrze zabrzmiała muzyka alternatywna w wykonaniu artystów zaproszonych przez TVP Kultura. Z okazji 60-lecia polskiego bigbitu wzięli oni na warsztat klasyczne przeboje lat 60. Zabrzmiały ich autorskie wersje utworów Czerwonych Gitar, Breakoutu, Grupy ABC, Klanu, Polan i Dzikusów.

Wystąpili m.in. The Dumplings, Miuosh, Rebeka, Otsochodzi, Barbara Wrońska, Lao Che i Tomasz Lipiński

Debiuty:

Opolska Karolinka, Nagroda im. Anny Jantar dla Sargisa Davtyana za piosenkę „Powiedz”.
Nagroda Publiczności dla Aleksandry Nykiel za piosenkę „Moja siła”.

Premiery:

Nagroda im. Karola Musiała od publiczności dla Marcina Sójki za piosenkę „Dalej”.
Nagroda jury dla Ani Karwan za piosenkę „Słucham Cię w radiu co tydzień”.
Nagroda ZAiKS za najlepszy tekst dla Ani Karwan za piosenkę „Słucham Cię w radiu co tydzień”.
Nagroda ZAiKS za najlepszą muzykę dla Ani Karwan za piosenkę „Słucham Cię w radiu co tydzień”.

Pozostałe nagrody:

Platynowa płyta – Stanisława Celińska
Platynowa płyta – Anna Wyszkoni
Nagroda specjalna TVP1 za 50-lecie pracy artystycznej – Stanisława Celińska
Nagroda specjalna TVP1 za 40-lecie pracy artystycznej – Majka Jeżowska
Nagroda specjalna TVP1 za 40-lecie pracy artystycznej – Felicjan Andrzejczak
Nagroda specjalna TVP1 za 30-lecie pracy artystycznej – Varius Manx
Nagroda specjalna TVP1 za 20-lecie pracy artystycznej – Golec uOrkiestra
Nagroda specjalna TVP1 za 15-lecie pracy artystycznej – Ania Dąbrowska
Nagroda specjalna TVP1 za 10-lecie pracy artystycznej – Sylwia Grzeszczak
Nagroda specjalna TVP1 za płytę „Mini dom” – Kortez
Nagroda specjalna TVP1 za płytę „Żyć się chce” – Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz