Święto wolności podczas opolskiego Festiwalu

W niedzielę 16 czerwca, podczas trzeciego dnia 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki na deskach opolskiego amfiteatru zabrzmiały uwielbiane przez Polaków przeboje. Przed publicznością wystąpiły największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

30 lat temu Polska zapoczątkowała wiosnę ludów. To właśnie od tego czasu możemy cieszyć się wolnością. Przez trzydzieści lat wiele się zmieniło w Polsce, ludziach, mentalności i w otaczającym nas świecie. O tym wszystkim był koncert Nie pytaj o Polskę #30 lat wolności. W prowadzonym przez Olę Szwed, Artura Orzecha i Antka Królikowskiego widowisku, trzy dekady wolności uczciliśmy występami uznanych gwiazd oraz artystów urodzonych po 1989 roku.

Na scenie młodzi artyści zaprezentowali swoje największe przeboje w odświętnych, orkiestrowych aranżacjach. Popis znakomitych umiejętności wokalnych dali: Ewelina Lisowska, Margaret, Igor Herbut z zespołem LemON, Natalia Nykiel, Kamil Bednarek, Sarsa, Daria Zawiałow i Dawid Kwiatkowski.

Na otwarcie koncertu w duecie zaśpiewały Margaret i Sarsa – wokalistki przypomniały przebój Grzegorza Ciechowskiego „Tak... Tak... to ja”. Na scenie zobaczyliśmy również Edytę Górniak, która w piątek musiała odwołać swój udział ze względów zdrowotnych. Natalia Nykiel swoim występem oddała hołd zmarłej przed rokiem Korze, młoda wokalista zaśpiewała „Boskie Buenos”. Publiczność oklaskiwała także występy Maryli Rodowicz i Dawida Kwiatkowskiego – zarówno solowe, jak i w duecie.

Przypomnieli o sobie także nieco zapomniani artyści: Ich Troje z Michałem Wiśniewskim i Reni Jusis. Sidney Polak ponownie „otwierał wino”, a Stachursky znowu pokazał się jako „typ niepokorny”.

W finale koncertu z okazji trzydziestu lat wolności „Nie pytaj o Polskę” zaśpiewał Igor Herbut. Ponadto wystąpili jeszcze: De Mono, Golden Life, Kombii, Katarzyna Cerekwicka, Feel, Ania Dąbrowska, Paweł Kukiz, Krzysztof Cugowski, Ryszard Rynkowski, Piotr Rubik, Big Day, Łzy i Marcin Rozynek.

Tego wieczoru gościem opolskiego amfiteatru był również tegoroczny laureat nagrody TVP Polonia „Artysta bez granic” – fenomenalny Gromee (Andrzej Gromala). Krakowski producent i DJ nadał niedzielnym występom nowoczesnego, elektronicznego brzmienia.

„Artysta bez granic” to doroczne wyróżnienie TVP Polonia przyznawane polskiemu artyście popularyzującemu polską muzykę poza granicami kraju. W latach poprzednich tytuł „Artysty bez granic” otrzymali między innymi: zespół Budka Suflera, Krzysztof Krawczyk, zespół Myslovitz, Maryla Rodowicz, Kabaret „Pod Egidą", Urszula Dudziak, Irena Santor, zespół Kombii, zespół Afromental, Kora, zespół Golec uOrkiestra, Margaret, Monika Kuszyńska i Waldemar Malicki.

Sarsa – „Zakryj” / „Motyle i ćmy”

Pola Gonciarz zdobyła nagrodę dziennikarzy i fotoreporterów akredytowanych na 56. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Artystka podczas sobotniego koncertu „Walizki pełne słów...”, czyli podróż poety zaśpiewała przebój „Szepty i łzy”, który na początku XX wieku wylansowała Anna Maria Jopek do muzyki samego Wojciecha Kilara. Wielki kompozytor miał dać wokalistce wolną rękę odnośnie nowej aranżacji, a z efektu był ponoć bardzo zadowolony. Pełne emocji wykonanie Poli zachwyciło publiczność. Artystka realizuje się nie tylko w sferze muzycznej. Szerszej publiczności znana jest z serialu „Na dobre i na złe”, gdzie wciela się w postać Blanki, córki doktor Wiktorii Consalidy. Młoda artystka jest również absolwentką szkoły baletowej.

– Bardzo dziękuję, naprawdę nie spodziewałam się, że mój pierwszy występ przed tak ogromną publicznością, będzie tak bardzo doceniony. Mam nadzieję, że będę miała okazję jeszcze przeżyć wiele takich zaskoczeń – wzruszona podziękowała za wyróżnienie

Współorganizatorem 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki jest Miasto Opole. Sponsorem głównym jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Sponsorami: Itaka, Bros i Mlekovita. Partnerami: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Partnerami medialnymi: radio RMF, Tele Tydzień, Super Express i Wirtualna Polska.