Scena Alternatywna TVP Kultura na 56. KFPP Opole 2019

The Dumplings, Rebeka, Barbara Wrońska, Miuosh, Otsochodzi i Lao Che w repertuarze klasyków polskiego bigbitu, Tomek Lipiński na 40-lecie swojej pracy artystycznej – 17 czerwca gwiazdy muzyki niezależnej zagrały na Scenie alternatywnej TVP Kultura podczas 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Już trzeci raz w opolskim amfiteatrze zabrzmiała muzyka alternatywna w wykonaniu artystów zaproszonych przez TVP Kultura. Tym razem widzów czekała wyjątkowa uczta – muzycy, którzy na co dzień w swojej twórczości wymykają się klasyfikacjom, tym razem zmierzyli się z nowym wyzwaniem…

W 1959 roku w Gdańsku powstał założony przez Franciszka Wielickiego, zwanego potem „ojcem chrzestnym polskiego rocka”, zespół Rhythm & Blues (właściwie: Rozrywkowy Zespół Gdańskiego Jazz-Clubu „Rhythm and Blues”), którego kontynuacją byli Czerwono-Czarni – grupa, która otworzyła Polskę na rock'n'roll. Z okazji 60-lecia polskiego bigbitu artyści szeroko rozumianej sceny alternatywnej wzięli na warsztat klasyczne przeboje lat 60. Zabrzmiały ich autorskie wersje utworów Czerwonych Gitar, Breakoutu, Grupy ABC, Klanu, Polan i Dzikusów, m.in. „Brzytwą na poziomki”, „Nie będę z Tobą dłużej”, „Przyjdzie taki dzień”, „Słuchaj rytmu serca” czy „Automaty”.

Scena alternatywna 2019

Przeboje polskiego bigbitu wykonali:

The Dumplings – pierwsza płyta młodego duetu z Zabrza zdobyła Fryderyka w kategorii „Debiut” za 2014 rok. Od tego czasu Justyna Święs i Kuba Karaś nieustannie udzielają się w różnych projektach około-muzycznych i grają na festiwalach, nie tylko polskich – mają na koncie m.in. występ na SXSW w Austin w Teksasie. We wrześniu 2018 r. ukazał się ich ostatni album „Raj”. Parafrazując tekst jednej z ich piosenek - wszystko jest dla nich sceną do tańca.

Rebeka – kolejny utalentowany elektroniczny duet, tym razem z Poznania. Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny powrócili w lutym 2019 z nowym albumem „Post Dreams”, według słów muzyków najbardziej „piosenkowym” w ich dorobku.

Barbara Wrońska
– wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Publiczność poznała ją dzięki występom w zespole Pustki. Z siostrą Zuzanną współtworzy grupę Ballady i Romanse, odpowiedzialną m.in. za ścieżkę dźwiękową do nagrodzonego na Sundance Film Festival obrazu „Córki dancingu”. Po latach pracy zespołowej postanowiła zaprezentować swój autorski, solowy materiał: wydaną w 2018 r. płytę „Dom z ognia”.

Miuosh – kryjący się pod tym pseudonimem Miłosz Barycki to polski raper i producent. Hip-hopowy artysta nieustannie wykracza poza wszelkie znane gatunkom muzycznym granice. Pracował z Jimkiem i Smolikiem, zagrał też z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Otsochodzi – z jednej strony ulubieniec krytyków muzycznych, z drugiej – fenomen mediów społecznościowych. Otsochodzi, czyli Miłosz Stępień (rocznik 1996), to jeden z najbardziej charakterystycznych młodych raperów, który nieustannie bawi się nowymi brzmieniami i tworzy teksty pełne bystrych spostrzeżeń o stylu życia swojego pokolenia. 1 lutego 2019 r., prawie rok po sukcesie platynowej obecnie płyty „Nowy Kolor”, miał premierę trzeci album Otsochodzi wydany w kultowej hip-hopowej wytwórni Asfalt Records – „Miłość”.

Lao Che
– powstały w 1999 r. w Płocku zespół, który umiejętnie łączy rock z folkiem, piosenką aktorską, electro i nawet elementami słuchowiska. Zasłynął wydaną w 2005 r. płytą „Powstanie Warszawskie” – albumem koncepcyjnym złożonym z 10 utworów, które w sferze muzyczno-tekstowej są chronologicznie przyporządkowane historycznym epizodom jednego z najtragiczniejszych polskich zrywów niepodległościowych.

The Dumplings – „Raj” / „Przykro mi” / „Tam gdzie jest nudno, ale gdzie będziemy szczęśliwi”

W drugiej części artyści występujący na koncercie z okazji 60-lecia polskiego bigbitu zaprezentowali się we własnym repertuarze. Zabrzmiały takie przeboje jak: „Nie raj” czy „Prąd stały prąd zmienny” Lao Che, „Fale” Rebeki, „Miasto szczęścia” Miuosha, „Nie czekaj” Barbary Wrońskiej, „Raj” The Dumplings czy Otsochodzi.

Koncert zwieńczył występ współzałożyciela zespołów Brygada Kryzys i Tilt, twórcy ścieżek dźwiękowych i piosenek m.in. do filmów „Psy 2”, „Słodko gorzki” i „Reich” – Tomka Lipińskiego, który w 2019 roku świętuje 40-lecie pracy artystycznej. Na opolskiej scenie artysta przypomniał cztery przeboje z 4 dekad, a były to: „Centrala”, „Mówię ci, że”, „To co czujesz, to co wiesz” i „Jeszcze będzie przepięknie”. Podczas koncertu z rąk Rafał Bryndala Tomek Lipiński odebrał nagrodę ZAiKS-u za całokształt twórczości.

Pierwsza edycja Sceny Alternatywnej w 2016 roku spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności i dziennikarzy. Wystąpili wtedy m.in. Katarzyna Nosowska, Pablopavo i Ludziki, Ballady i Romanse oraz Kortez. Koncert z 2018 r. z udziałem m.in. Krzysztofa Zalewskiego, Darii Zawiałow, Julii Marcell oraz zespołów Apteka i Jazz Band Młynarski-Masecki także zebrał świetne recenzje – i rzesze fanów przed telewizorami.