57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu od 5 do 8 czerwca

– 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu odbędzie się w dniach od 5 do 8 czerwca - poinformował prezes TVP Jacek Kurski podczas konferencji prasowej, na której podpisał porozumienie z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim w związku z organizacją 57. Festiwalu.

Kurski poinformował, że 5 czerwca odbędzie się koncert „Od Opola do Opola”. – Będzie to przypomnienie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń muzycznych ostatniego roku, odnotowanie kilku jubileuszy ważnych wykonawców, wspomnienie ważnych rocznic muzycznych – wyjaśnił prezes Kurski. Tego samego dnia odbędzie się koncert Debiuty.

– W debiutach mamy tę radość, że możemy pokazywać laureatów naszych formatów, np. „Szansy na sukces” – mówił prezes TVP

Siła telewizji

W sobotę 6 czerwca podczas koncertu Premiery, który tak jak Debiuty jest jednocześnie konkursem, wystąpi 11 wykonawców. – Ludzie będą decydować poprzez SMS-y, kto wygra ten konkurs, w połączeniu z głosami jury, podobnie jak w koncercie Debiuty – tłumaczył. Drugi koncert tego dnia to koncert Piosenki Literackiej, pt. „A po nocy przychodzi dzień”. Jak podkreślił Kurski, będzie to przegląd piosenki zaangażowanej, poetyckiej.

W niedzielę odbędzie się koncert finałowy pt. „Hulali w Opolu”. Tytuł ten, jak tłumaczył prezes TVP, nawiązuje do słów piosenki „Hulali po polu i pili kakao”. Według Kurskiego koncert ten będzie przeglądem, „creme de la creme” 57-letniej historii festiwalu w Opolu.

– Polacy kochają najbardziej te piosenki, które znają, w związku z czym taki szeroki przegląd insiderski, wchodzenie za kulisy, w kuluary, mnóstwo ciekawych informacji muzycznych i nie tylko muzycznych znajdzie się w tym koncercie – opowiadał.

Porozumienie w sprawie 57. KFPP w Opolu podpisane

W poniedziałek 8 czerwca odbędzie się dwuczęściowy koncert Sceny Alternatywnej. Jego pierwsza część pt. „Rock Opole”, uczci 40. rocznicę powstania Solidarności. – Przypomniane zostaną te zespoły, które stały się fenomenem lat 80. w polskim rocku, jak Maanam, Perfect, Republika, T.Love i wiele innych fantastycznych zespołów, które odcisnęły swoje piętno na poglądach estetycznych, muzycznych, czasem i politycznych, na wrażliwości i emocjach tamtego pokolenia, pokolenia lat 80. stanu wojennego, pokolenia Solidarności – powiedział Jacek Kurski. Podczas drugiej części Koncertu Sceny Alternatywnej, publiczność będzie mogła usłyszeć premiery utworów z ostatniego roku.

Prezydent miasta Opole Arkadiusz Wiśniewski poinformował, że w tym roku podczas koncertu Debiuty zostanie uczczone 70-lecie urodzin Anny Jantar. W tym roku przypada również 40-lecie jej śmierci. Dodał, że jednym z wydarzeń towarzyszących będzie rajd festiwalowy, który ma prawie 50-letnią tradycję. Wyjaśnił, że „w ramach rajdu najlepsi polscy rajdowcy ścigają się po ulicach Opola i okolicach, honorując wielkie wydarzenia festiwalowe”. Przypomniał też o Alei Gwiazd.

– Opole, to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie najwybitniejsi polscy artyści zostawiają kawałek siebie i mają też miejsce, z którego mogą być dumni. Honorujemy wielkich polskiej kultury – ocenił Arkadiusz Wiśniewski.